اصطلاحات متداول بازار رمز ارز ها

اصطلاحات بازار رمز ارز ها چیست؟ 

شما می توانید با یادگیری اصطلاحات بازار ارز دیجیتال زبان این بازار را متوجه شوید. در زیر به برخی از اصطلاحات مهم این بازار اشاره شده است:

Cryptography رمزنگاری

به فرآیند رمزگذاری اطلاعات، رمزنگاری گفته می­‌شود­. رمزنگاری روشی برای محافظت از اطلاعات و ارتباطات با استفاده از کدها است؛ به گونه‌­ای که فقط کسانی که به این اطلاعات دسترسی دارند، می­‌توانند آنها را بخوانند و پردازش کنند.

Cryptocurrency رمزارز

کریپتوکارنسی یا ارز رمزنگاری شده (رمزارز یا ارز رمزپایه)، نوعی از پول است که به عنوان اطلاعات رمزگذاری شده و دیجیتالی وجود دارد که مستقل از هر بانک یا مرجع مرکزی عمل می ‌کند. رمزنگاری از ریاضیات پیچیده برای تنظیم، ایجاد و انتقال وجه استفاده می­‌کند.

Bitcoin بیت کوین

اولین و مشهورترین کریپتوکارنسی، بیت کوین است که به صورت غیرمتمرکز عمل می­‌کند و هیچ کس قادر به کنترل آن نیست. بیت کوین در سال 2009 توسط یک شخص یا سازمان ناشناس با نام مستعار “ساتوشی ناکاموتو” آغاز به کار کرد.

BTC

هر کریپتوکارنسی یک نماد 3 حرفی دارد که برای مشخص شدن آن در پلتفرم­ های معادلاتی استفاده می­‌شود. BTC نماد بیت کوین است.

Satoshi Nakamoto ساتوشی ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین است. هیچ کس نمی‌داند ناکاموتو کیست و تاکنون هویت او فاش نشده است.

Satoshis ساتوشی

کوچک‌ترین واحد بیت کوین، ساتوشی نام دارد. هر بیت کوین را می ‌توان به 100 میلیون واحد تقسیم کرد و هر ساتوشی، یک صد میلیونم بیت کوین است.

Whitepaper وایت پیپر

وایت پیپر یا گزارش عملکرد، گزارشی است که در آن توسعه دهندگان به بیان جزئیات طرح یا سیستم‌شان می‌پردازند. در سال 2008، ساتوشی ناکاموتو نیز وایت پیپری از بیت کوین منتشر کرد. برای آشنایی کامل با گزارش عملکرد بیت کوین، می‌توانید به مقاله وایت پیپر بیت کوین چیست؟ مراجعه کنید.

Central ledger دفتر کل مرکزی

دفتر کل مرکزی به سازمانی گفته می‌­شود که داده‌­های مربوط به تراکنش‌­ها و سایر موارد مشابه را به صورت سازماندهی شده نگهداری می­‌کند.

Distributed Ledger دفترکل توزیع شده

سیستمی است که در آن تمام اطلاعات مربوط به تراکنش‌­ها و مقدار سرمایه­‌ها به ­صورت گسترده ثبت شده­‌اند. روش توزیع اطلاعات در این دفتر دیجیتالی باعث افزایش امنیت اطلاعات و کاهش خطر هک شدن آنها شده است.

برای مثال، بلاکچین هم یک دفترکل توزیع شده به حساب می­‌آید که در ابتدا فقط با هدف پیگیری تراکنش­‌های بیت کوین ساخته شده بود.

Blockchainزنجیره بلوک یا بلاکچین

بلاکچین یک دفترچه دیجیتالی از تمام معاملات انجام شدۀ یک رمزارز خاص است. این زنجیره بلاک شامل بلاک­‌های جداگانه‌ای است که از طریق امضای رمزنگاری به یکدیگر متصل می­‌شوند. هر بار که بلاک کامل شود، به عنوان یک بلاک جدید به بلاکچین اضافه می­‌شود.

blockchain بطور مکرر در هزاران کامپیوتر در سراسر جهان کپی و ذخیره می‌شود. از آنجایی که هیچ نسخه اصلی در یک مکان خاص وجود ندارد، بلاکچین یک فناوری غیرمتمرکز محسوب می‌­شود و همه نسخه­‌های آن با هم برابرند.

Block بلاک

گره‌های مولد بلوک یا به بیان دیگر رایانه‌های استخراج‌کننده (Miner یا ماینِر) در صورت دریافت یک درخواست انتقال، آن را وارد بلوکی که در حال ساخت هستند می‌کنند. ساخت بلوک کاری، زمان‌بر و مبتنی بر شانس است.

سختی ساخت بلوک متغیر است و تقریباً هر دو هفته یک بار به نسبت سرعت تولید بلوک در دو هفته اخیر طوری تغییر می‌کند که هر بلوک به‌طور متوسط ۱۰ دقیقه زمان برای ساخت لازم دارد.

در صورتی که یک گره مولد بلوک، موفق به تولید یک بلوک شود آن را به همه گره‌هایی که با آن‌ها در ارتباط است می‌فرستد.

این گره‌ها درستی بلوک را بررسی می‌کنند و در صورت صحت بلوک و همهٔ درخواست‌های داخل آن، آن را برای همه گره‌های مرتبط خود می‌فرستند. به این روش، هر بلوک معتبر، به سرعت در شبکه پخش می‌شود.

مولدهای دیگر، در صورت دریافت یک بلوک معتبر، کار روی درخواست‌های انتقالی که داخل این بلوک است را رها می‌کنند و شروع به تلاش برای ساخت بلوک بعدی می‌کنند.

به همین دلیل، درخواستی که داخل یک بلوک ثبت می‌شود در واقع توسط اکثریت شبکه تأیید شده‌است.

مولدی که موفق به تولید یک بلوک می‌شود، یک درخواست انتقال ویژه به آن اضافه می‌کند که هیچ فرستنده‌ای ندارد و ۲۵ بیت‌کوین به نشانی خودش واریز می‌کند. این ۲۵ بیت‌کوین به عنوان پاداش مولد به‌شمار می‌روند و با اینکه هیچ فرستنده‌ای ندارند، توسط دیگر گره‌ها یک انتقال وجه درست به‌شمار می‌روند.

البته این جایزه در ابتدا ۵۰ بیت‌کوین بود. این جایزه هر چهار سال نصف می‌شود. بدین صورت که این جایزه میان سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲، شمار ۵۰ بیت‌کوین برای هر بلوک، میان ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ به ۲۵ بیت‌کوین رسید.

با یک محاسبه ریاضی می‌توان متوجه شد که بیش از ۲۱٬۰۰۰٬۰۰۰ بیت‌کوین قابل ایجاد خواهند بود.

بلوک‌ها در زنجیره بلوکی از قطعات دیجیتالی اطلاعات تشکیل شده‌اند. به طور مشخص آنها سه بخش دارند:

۱- بلوک‌ها اطلاعات مربوط به معاملات مانند تاریخ، زمان و مقدار دلاری خرید اخیر کاربران از سایت‌های خرده‌فروش اینترنتی مانند آمازون را ذخیره می‌کند.

۲- بلوک‌ها اطلاعات مربوط به اینکه چه کسی در تراکنش‌ها دخیل است را ذخیره می‌کند. مثلاً یک بلوک برای خرید شما از آمازون، بلوک نام مستعار منحصر به فرد شما را همراه با سایت آمازون ثبت می‌کند.

بنابراین به جای استفاده از نام واقعی شما، خرید شما بدون هیچ اطلاعات شناسایی هویت و با استفاده از یک امضای دیجیتال منحصر به فرد مانند یک نام کاربری ثبت می‌شود.

۳- بلوک‌ها اطلاعاتی را ذخیره می‌کنند که آنها را از بلوک‌های دیگر متمایز می‌کند. مثل اینکه دو نفر نام‌های متفاوتی دارند تا از یکدیگر تشخیص داده شوند، هر بلوک هم یک کد منحصر به فرد به نام “هش”(hash) ذخیره می‌کند که به ما اجازه می‌دهد آن را از هر بلوک دیگر متمایز بدانیم.

یک بلوک واحد در بلاک‌چین بسته به اندازه تراکنش‌ها می‌تواند تا یک مگابایت داده ذخیره کند. به این معنی که یک بلوک واحد می‌تواند چند هزار تراکنش را زیر یک سقف جمع کند.

 

ارتفاع بلاک

به تعداد کل بلاک­‌ها قبل از بلاک موردنظر در بلاکچین، ارتفاع بلاک گفته می­‌شود.

Altcoin آلت کوین

آلت کوین­‌ها رمزارزهایی هستند که بعد از بیت کوین ایجاد شده‌­اند.

Coin کوین

کوین ‌ها رمزارزهایی هستند که به صورت مستقل عمل می­‌کنند و بلاکچین اختصاصی دارند؛ مانند بیت کوین و اتریوم.

Tokenتوکن

توکن­‌ها رمزارزهایی هستند که بلاکچین اختصاصی ندارند و بر روی بستر سایر رمزارزها کار می­‌کنند؛ مانند تتر.

StableCoin کوین‌هایی با قیمت ثابت

در دنیای رمزارزها، کوین‌هایی وجود دارد که ارزش آنها با یک دارایی ثابت مانند دلار برابر است. به اینگونه کوین‌ها، استیبل کوین گفته می‌شود. برای مثال، قیمت استیبل کوینی مانند تتر، یک دلار است.

استیبل کوین‌ها با هدف کاهش نوسانات بازار ایجاد شدند و بر خلاف دیگر رمزارزها که قیمت پایداری ندارند، می‌توانند از سرمایه معامله‌گران محافظت کنند

ICO; Initial Coin Offering عرضه اولیه سکه

یکی از روش‌های تامین مالی برای پروژه‌های مرتبط با ارز دیجیتال  ICO است. در این روش، سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از دیگر رمزارزها مانند بیت کوین یا ارز های فیات مانند دلار، بر روی پروژه موردنظر سرمایه‌گذاری کنند و توکن‌های مربوط به آن پروژه را از سوی شرکت مربوطه دریافت کنند. عرضه اولیه سکه قبل از راه‌اندازی پروژه انجام می‌شود و توکن‌های پروژه به فروش می‌رسد.

 Hard Fork هارد فورک

هارد فورک به تغییرات اساسی در پروتکل رمزارز گفته می‌شود؛ به گونه‌ای که آن را به 2 ارز متفاوت تبدیل می‌کند.

در هارد فورک، نسخه جدید با نسخه‌های قبلی سازگار نیست. مثال بارز در این زمینه، بیت کوین کش است (فورک بیت کوین) که یکی از تغییرات اعمال شده در آن نسبت به بیت کوین، افزایش حجم بلاک‌هاست.

هارد فورک زمانی ایجاد می‌شود که برخی از ماینرها (استخراج کنندگان) تصمیم می‌گیرند قوانین جدیدی را برای رمزارز موردنظر ایجاد کنند.

افرادی که با این تغییرات موافق‌اند، به فورک جدید می‌پیوندند. افرادی هم که مخالف هستند، می‌توانند از همان نسخه قبلی استفاده کنند.

 Soft Fork سافت فورک

در سافت فورک، یک تغییر جزئی در پروتکل رمزارز موردنظر ایجاد می‌شود که با نسخه‌های قبلی سازگار است.

Hash هش

به زبان خیلی ساده، هش به خروجی گفته می­‌شود که از اطلاعات ورودی بدست می‌آید. الگوریتم هش، اطلاعات ورودی را در هر اندازه­‌ای که باشد، دریافت کرده و یک خروجی با اندازه ثابت تولید می­‌کند.

هش را می‌توان “اثر انگشت دیجیتالی” نامید که از طریق پردازش اطلاعات توسط”تابع هش” ایجاد می­‌شود. این فرآیند به صورت خطی و یکطرفه صورت می‌گیرد.

به این معنی که از طریق هش ایجاد شده، نمی‌توان به داده‌های اصلی (اطلاعات ورودی) دست پیدا کرد (همانطور که از طریق اثر انگشت، نمی‌توانیم انگشت را تصور کنیم و آن را بسازیم). هش بیت کوین 64 رقمی است و با صفر شروع می‌­­شود.

Hash Rate نرخ هش

نرخ هش نشان می ‌دهد کامپیوتر شما تا چه اندازه‌ای توان تولید دارد (سرعت انجام عملیات استخراج) و عملکرد آن چقدر است. نرخ هش یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب دستگاه استخراج محسوب می­‌شود.

Peer 2 Peer همتا به همتا

در یک شبکه همتا به همتا (P2P) دو یا چند کامپیوتر (یا شخص) با یکدیگر در ارتباط هستند، بدون اینکه شخص سومی به عنوان واسطه مورد استفاده قرار گیرد.

Decentralization غیرمتمرکز

غیرمتمرکز بودن شاید مهمترین ویژگی بیت کوین و سایر رمزارزها باشد. با نبود مرجع مرکزی، رمزارزها نسبت به ارزهای فیات (دلار، ریال و غیره) و سایر روش‌های پرداخت، مزایای منحصر به فردی دارند.

یکی از مهمترین این مزایا، عرضه پولی محدود است که به مرور زمان می­‌تواند باعث افزایش ارزش رمزارزها شود (به عنوان مثال، تعداد کل بیت کوین­‌ها، 21 میلیون است؛ این تعداد ثابت در طول زمان، باعث افزایش قیمت بیت کوین می­‌شود).

Wallet کیف پول

با استفاده از کیف­ پول­‌های دیجیتالی، امکان دریافت، ذخیره­‌سازی و ارسال رمزارزها فراهم می­‌شود. هر کیف پول حاوی کلید خصوصی شماست که امکان دسترسی به بیت کوین و سایر رمزارزها را برای شما فراهم می­‌کند.

Address آدرس کیف پول

آدرس کیف پول، رشته­‌ای از حروف و اعداد است که به عنوان شماره حساب برای معاملات رمزنگاری شده محسوب می‌­شود. آدرس­‌ها می­‌توانند به صورت عمومی به اشتراک گذاشته شوند.

هر کوین یک آدرس منحصربه‌فرد دارد که مشخص می­‌کند روی بلاکچین قرار دارد. این آدرس، موقعیت مکانی است که در آن داده‌ها ذخیره شده و هر گونه تغییر در آن ثبت می­ شود.

برای خرید و فروش بیت کوین و سایر رمزارزها، تنهای چیزی که باید در اختیار دیگران قرار دهید، همین آدرس کیف پول است. هر بار که تراکنشی را در شبکه انجام می‌دهید، می‌توانید از یک آدرس منحصربه‌فرد و جدید استفاده کنید.

Public Key کلید عمومی

کلید عمومی یک آدرس کیف پول منحصربه‌فرد است که شامل رشته‌ای از اعداد و حروف می­‌شود. عملکرد کلید عمومی مشابه شماره حساب بانکی شماست که برای دریافت رمزارز استفاده می‌شود.

Private key کلید خصوصی

رشته­‌ای از اعداد و حروف که برای دسترسی به کیف پول شما استفاده می‌شود، کلید خصوصی نام دارد. در حالی که کیف پول شما توسط یک کلید عمومی نشان داده می­‌شود؛

کلید خصوصی، رمز عبور کیف پول شماست که باید از آن مراقبت کنید. شما هنگام فروش یا برداشت رمزارزها به این کلید نیاز دارید، زیرا این کار به عنوان امضای دیجیتالی شما محسوب می‌­شود.

Signature امضاء

زمانی که یک معامله در شبکه بلاکچین انجام می­‌دهید، باید معامله را با کلید خصوصی خودتان امضا کنید. این امضای رمزنگاری شده، به شما اجازه می­‌دهد که مالکیت خود را اثبات کنید.

Hot wallet کیف پول گرم

کیف پول گرم، به نوعی از کیف پول گفته می‌شود که به اینترنت متصل است و می‌تواند یک برنامه تحت وب یا یک برنامه موبایل باشد.

استفاده از کیف­ پول‌های گرم آسان است، اما در مقایسه با سایر کیف پول­‌ها، از امنیت کمتری برخوردار هستند، زیرا ممکن است هکرها ب­توانند از طریق اینترنت به این نوع کیف پول­‌ها دسترسی پیدا کنند.

Cold walletکیف پول سرد

کیف پول سرد، یک نوع کیف پول است که همواره به اینترنت متصل نیست. برای مثال، می‌­توانید چنین نرم‌افزاری را در درایو USB نصب کنید.

کیف پول­‌های سرد بسیار امن ­تر از کیف­ پول‌های گرم هستند، زیرا هکرها برای دستیابی به کیف پول شما، به دسترسی فیزیکی نیاز دارند.

Software Wallet کیف پول نرم­ افزاری

کیف پول نرم‌افزاری یک شکل رایج از کیف پول است که در آن کلید خصوصی برای فرد در پرونده‌­های نرم‌افزاری روی کامپیوتر ذخیره می‌شود (کیف پول نرم‌افزاری مانند تراست ولت

Hardware Wallet کیف پول سخت ­افزاری

کیف پول سخت‌افزاری یک وسیله فیزیکی، شبیه به USB است که اطلاعات مربوط به رمزارزها را در خود ذخیره می­‌کند و امن‌ترین راه برای نگهداری رمزارزها محسوب می‌شود (کیف پول سخت‌افزاری مانند لجر نانو اس).

Paper Wallet کیف پول کاغذی

ذخیره کردن رمز کیف پول (کلید خصوصی) روی یک سند فیزیکی، آن را به یک کیف پول کاغذی تبدیل می‌کند.

Cold Storage ذخیره­ سازی سرد

ذخیره‌­سازی سرد، اصطلاح دیگری است که برای یک “کیف پول کاغذی” یا “کیف پول سخت‌افزاری” استفاده می‌شود.

Mining استخراج

استخراج رمزارز به فرآیندی گفته می­‌شود که طی آن، یک سری محاسباتی ریاضی برای تأیید تراکنش­‌ها و تولید رمزارز انجام می­‌شود.

Miner ماینر

ماینر به کامپیوتر یا تجهیزاتی گفته می‌شود که بر اساس توان محاسباتی خود، بیت کوین یا یک رمزارز خاصی را استخراج می‌­کند. و همچنین تراکنش های شبکه را انجام میدهند

Confirmation تأیید

هر بار که تراکنش جدیدی در شبکه صورت می­‌گیرد، ماینرها، اعتبار و صحت تراکنش را بررسی و تأیید می‌کنند. برای اینکه تراکنش شما انجام شود، باید تاییدیه‌های موردنیاز را از شبکه دریافت کند.

 Transaction Feesکارمزدهای تراکنش

برای انجام تراکنش در شبکه رمزارزها، کاربر باید هزینه‌ای را بابت تایید تراکنش پرداخت کند. این هزینه‌ها با توجه به وضعیت شبکه و ترافیک آن، متغیر خواهد بود. اگر بخواهید تراکنش شما سریع‌تر تایید شود، باید کارمزد بیشتری پرداخت کنید.

Pump & Dump پامپ و دامپ

زمانی که گروهی از سرمایه‌گذاران تصمیم بگیرند قیمت رمزارزها را به صورت مصنوعی افزایش یا کاهش دهند، پامپ و دامپ اتفاق می‌افتد.

برخی از سرمایه‌گذاران زمانی که قیمت یک رمزارز پایین است، اقدام به خرید می‌کنند. سپس، با تبلیغات و اخبار دورغین باعث افزایش قیمت می‌شوند (پامپ) و به دیگران اعلام می‌کنند که الان بهترین زمان خرید است.

بنابراین، تقاضا برای آن رمزارز زیاد می‌شود و سرمایه‌گذاران سودجو ارزهای خود در بالاترین قیمت می‌فروشند. بعد از مدتی، قیمت ها کاهش پیدا می‌کند (دامپ) و افراد بی تجربه بخشی از سرمایه خودشان را در این بازار از دست می‌دهند.

ATH اوج قیمت بی سابقه

اصطلاح ATH مخفف عبارت all-time high است که کاربرد زیادی در پیگیری بازار ارز دیجیتال دارد. این اصطلاح برای توصیف شرایطی به ­کار می­‌رود که در آن ارز دیجیتال به بالاترین قیمت خود رسیده است.

ATL کمترین قیمت بی سابقه

اصطلاح ATL نقطه مقابل ATH است که از عبارت all-time low گرفته شده و نشان می­‌دهد که ارز دیجیتال به کمترین قیمت خود رسیده است.

HODL (نگهداری ارز دیجیتال به مدت طولانی)

اصطلاح HODL در واقع هم ‌معنی واژه HOLD (به معنی نگه‌داشتن) در زبان انگلیسی است. این اصطلاح زمانی به وجود آمد که یکی از کاربران سایت بیت کوین تاک، پیام “من در حال هودل کردن هستم” را منتشر کرد.

 I AM HODLING

در حقیقت، این کاربر به اشتباه به جای کلمه HOLD، کلمه HODL را نوشته و یک اشتباه تایپی بود. اما او به عمد این اشتباه را اصلاح نکرد. بعد از مدتی، اصطلاح هودل در جامعه کریپتو رواج پیدا کرد. بنابراین، به نگهداری بلند مدت بیت کوین و سایر رمزارزها در جامعه جهانی کریپتو، هودل می‌گویند.

Whale نهنگ

اصطلاح نهنگ برای توصیف افرادی به ­کار می­‌رود که تراکنش‌­هایی با حجم بسیار بالا انجام می‌­دهند و دارایی زیادی در بازار دارند. حجم زیاد معامله‌­هایی که توسط وال­‌ها انجام می­‌شود، بر قیمت ارز دیجیتال در بازار تاثیر می­‌گذارد.

به­ طور کلی، استراتژی­‌هایی که توسط افراد وال به­ کار می‌­رود، تاثیر زیادی بر وضعیت بازار ارز دیجیتال دارد که این تاثیرات می‌­توانند مثبت یا منفی باشند.

Block Reward جایزه بلاک

ماینرها در ازای کاری که در شبکه بلاکچین انجام می‌دهند، رمزارز پاداش می‌گیرند.

Halving نصف شدن پاداش استخراج

پاداش اولین بلاک تولید شده در سال 2009، 50 بیت کوین بود که این پاداش هر 4 سال یکبار، نصف می­‌شود. فرایند نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین، هاوینگ بیت کوین نام دارد.

Mining Pool استخر استخراج

اگر تعدادی از ماینرها قدرت محاسباتی خود را در کنار هم جمع کرده و تلاش کنند تا بتوانند معاملات موردنیاز برای شروع یک بلوک جدید در زنجیره را تکمیل کنند، آنها در یک “استخر استخراج” قرار می­‌گیرند.

پاداش ماینرها بر اساس میزان مشارکت ماینرها، بین کسانی که در استخر قرار دارند، تقسیم می‌شود. ایده این است که قرار گرفتن در یک استخر استخراج رمزارز، شانس بهتری برای داشتن هش‌های موفق را فراهم می­‌کند.

Consensus algorithm الگوریتم اجماع

تراکنش‌هایی که در شبکه بلاکچین انجام می‌شوند، به تایید نیاز دارند. جهت اینکار، الگوریتم‌هایی وجود دارد که بر اساس آنها، ماینرها در مورد تایید یا عدم تایید یک تراکنش به توافق می‌رسند.

به این نوع از الگوریتم‌ها، الگوریتم اجماع گفته می‌شود. در شبکه‌های بلاکچین، از 2 الگوریتم کلی “گواه اثبات کار” و “گواه اثبات سهام” استفاده می‌شود.

Proof of work گواه اثبات کار

گواه اثبات کار فرآیندی است که طی آن ماینرها ثابت می‌کنند که روی حل یک مسئله ریاضی در شبکه کار کرده‌اند. هر ماینری که بتواند مسئله موردنظر را حل کند، می‌تواند بلاک جدید را به بلاکچین اضافه کند.

Proof of Stake گواه اثبات سهام

گواه اثبات سهام نوعی مکانیزم اجماع است که در آن، ماینرها بر اساس تعداد رمزارزهایی که دارند، انتخاب می‌شوند. به این معنی که هر چه دارایی یا سهام ماینر بیشتر باشد، شانس بیشتری برای تایید بلاک‌های جدید خواهد داشت.

Double spending دوبار خرج کردن

اگر کاربر تلاش کند که به صورت همزمان، یک رمزارز را در 2 جای مختلف خرج کند، اصطلاح دوبار خرج کردن یا خرج کردن مضاعف را بکار می­‌برند.

51% Attack حمله 51 درصدی

اگر بیش از نیمی از شبکه بلاکچین توسط فرد یا گروهی از افراد کنترل شود، امکان ایجاد اختلال در شبکه وجود خواهد داشت (تأثیرات منفی مانند متوقف کردن استخراج، خرج کردن مضاعف یا تغییر تراکنش‌­ها).

Market Cap ارزش بازار

ارزش بازار یا مارکت کپ از ضرب قیمت فعلی ارز دیجیتال موردنظر در تعداد کل ارزهای در گردش بدست می‌آید. رمزارزها بر اساس ارزش بازار رتبه دهی می‌شود. ارزش بازار ارز دیجیتال موردنظر را می‌توانید در سایت coinmarketcap بررسی کنید. برای مثال، در حال حاضر مارکت کپ بیت کوین، حدود 220 میلیارد دلار است و در رتبه 1 در بین رمزارزهای دنیا قرار دارد.

Exchange صرافی

صرافی بستری است که از طریق آن می‌توان به خرید و فروش بیت کوین و سایر رمزارزها پرداخت و این ارزها را با یکدیگر و بین اشخاص مبادله کرد (به صورت آنلاین). صرافی‌ها می­‌توانند در ارائه انواع رمزارزها و کارمزد آنها، متفاوت باشند.

برای خرید و فروش رمزارزها می‌­توانید از صرافی­ خارجی مانند بایننس و صرافی داخلی مانند والکس استفاده کنید (جهت استفاده از صرافی­‌های خارجی، مسئله تحریم­‌ها و احتمال بسته شدن حساب کاربران ایرانی را در نظر بگیرید).

 

KYC احراز شناخت مشتری

احراز شناخت مشتری (Know Your customer) برای توصیف قوانینی به‌­کار می­‌رود که طبق آنها، فروشنده باید اطلاعات کاملی از هویت خریدار داشته باشد. این اطلاعات برای تایید و احراز هویت کاربران استفاده می­‌شود و در تراکنش­‌های با حجم زیاد ضروری است.

FOMOفومو یا ترس از دست دادن

اصطلاح فومو از حروف اول عبارت “fear of missing out” گرفته شده که در زبان فارسی به معنای “ترس از دست دادن” است. این اصطلاح برای افرادی استفاده می­‌شود که با بالا رفتن ارزش بعضی از سرمایه­‌ها، بدون درنظر گرفتن شرایط و از روی هیجان اقدام به خرید می‌­کنند تا از بقیه سهامداران عقب نیافتند.

همچنین زمانی که فرد سهمی را نمی‌­خرد و ارزش آن سهم بالا می‌­رود، احساس جا ماندن و آزردگی به او دست می‌­دهد که به آن فومو می­‌گویند. به­‌طور کلی، احساسات و هیجاناتی که باعث می‌­شوند یک سهامدار در مواقع بالا بودن قیمت­‌ها تصمیمات نادرستی بگیرد، فومو نام دارند.

Bears خرس‌ها

در بین کاربران ارز دیجیتال، به افرادی که همیشه حس بدبینی نسبت به قیمت ارزها دارند و روند بازار را رو به پایین پیش‌بینی می‌کنند، خرس گفته می‌شود. بر همین اساس، اصطلاح bearish هم به ‌­وجود آمده که از کلمه bear گرفته شده و به همان حس بی ­اعتمادی در بازار اشاره می‌کند.

Bear Market بازار خرسی

این اصطلاح با توجه به شکل دست‌های رو به پایین خرس هنگام مبارزه به­ وجود آمده است (بازار نزولی).

بازار خرسی به بازاری گفته می‌­شود که درآن قیمت‌هاثابت هستند یا اینکه روندی رو به پایین دارند. در این وضعیت کاربران نسبت به خرید و فروش ارزها اطمینان کافی ندارند.

 Bear Trap تله خرسی

 تله خرسی در اثر نفوذ برخی از سرمایه‌داران در روند بازار به ­وجود می‌آید که طی آن قیمت‌های ساختگی به کاربران نشان داده می‌شود تا آنها معامله‌های خود را بر اساس این قیمت‌های غیر واقعی انجام دهند.

این تله به این صورت است که در تحلیل تکنیکال، سیگنالی نادرست ایجاد می‌شود که سیر صعودی بازار را از دید کاربران دیگر پنهان ­کند.

کاربران با توجه به این تحلیل تکنیکال نادرست، از روند رو به افزایش قیمت‌ها آگاهی ندارند و تصور می­‎‌کنند که بازار روند نزولی دارد. در نهایت، این وضعیت به سود سرمایه‌گذرانی تمام می‌شود که به­ طور نامحسوس این تغییرات را ایجاد کرده‌اند.

Bulls گاوها

به کاربرانی که همواره نسبت به بالا رفتن ارزش سرمایه‌های خود امید دارند و نسبت به بازار و قیمت‌ها خوشبین هستند، گاو می‌گویند.

با توجه به این اصطلاح، کلمه Bullish هم مورد استفاده قرار می‌گیرد که ریشه آن کلمه Bull هست و به افکار مثبت در مورد ارزها و انتظار بالا رفتن قیمت اشاره دارد.

Bull Market بازار گاوی

مانند اصطلاح بازار خرسی، این اصطلاح با توجه به شکل شاخ‌های رو به بالای گاو هنگام مبارزه به­ وجود آمده است که در بازار هم به همین منظور استفاده می‌شود (بازار صعودی).

در صورتی که بازار روند صعودی داشته باشد، سرمایه‌گذاران با اطمینان خاطر معامله انجام دهند و امید به افزایش قیمت­‎‌ها وجود داشته باشد، بازار گاوی ایجاد می‌شود.

Bull Trap تله گاوی

این تله هم مانند تله خرسی، سیگنال نادرستی است که در تحلیل تکنیکال ایجاد می‌شود با این تفاوت که در تله گاوی، روند نزولی بازار از دید سرمایه‌گذاران پنهان می‌ماند تا آنها متقاعد شوند که بازار به حالت صعودی خود بازگشته است.

در نتیجه، کاربران در حالی که از سیر نزولی قیمت‌ها آگاهی ندارند، به معامله‌های خود ادامه می‌دهند که در بیشتر مواقع به ضرر آنها منجر می‌شود.

Arbitrage آربیتراژ

در دنیای ارز دیجیتال به سودی که از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار مختلف به دست می‌آید، آربیتراژ می‌گویند. این سود زمانی به وجود می‌آید که یک سرمایه در بازارهای مختلف قیمت متفاوتی داشته باشد.

 

برای اطلاع از شرایط دوره حضوری آموزش ارز دیجیتال در کرج
اینجا کلیک کن
اگر دوست داری اطلاعاتت در مورد ارز دیجیتال زیاد بشه
اینجا کلیک کن
برای اطلاع از شرایط دوره حضوری آموزش ارز دیجیتال در کرج
اینجا کلیک کن
اگر دوست داری اطلاعاتت در مورد ارز دیجیتال زیاد بشه
اینجا کلیک کن
تحلیل ارز دیجیتال بیت کوین
تحلیل رمز ارز دیجیتال اتریوم
تحلیل رمز ارز دیجیتال پولکادات
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها