بلاکچین چیست

بلاکچین چیست؟

بلاکچین یا زنجیرهٔ بلوکی  سیستمی برای ثبت و ضبط داده‌ها است. این داده‌ها می‌توانند برای نمونه تراکنش‌های بانکی باشند یا اسناد مالکیت، قرارها، پیام‌های شخصی یا دیگر اطلاعات.

ویژگی بلاکچین این است که کار ذخیرهٔ این داده‌ها بدون وجود یک مدیر و صاحب‌اختیار مرکزی امکان‌پذیر است و نمی‌توان با تخریب یک نقطهٔ مرکزی داده‌های ذخیره‌شده را تحریف یا نابود کرد.

کاربرد بلاکچین چیست؟

معروف‌ترین کاربرد زنجیرهٔ بلوکی، رمز ارز بیت‌کوین است.

بلاکچین معاملات آنلاین امن را تسهیل می‌کند. زنجیرهٔ بلوکی یک دفتر دیجیتالی است که در اختیار یک نفر نیست، بلکه یک نسخه از آن در اختیار همه کاربران شبکه است.

 این امر به شرکت کنندگان اجازه می‌دهد تا در هر لحظه آخرین تغییرات را رصد کنند. در شبکه بلاکچین هیچ اطلاعات غیر واقعی که منبع و منشا آن نا مشخص باشد وجود ندارد. بنابراین پول یا اسنادی که در این شبکه وجود دارند قابل جعل شدن نیستند.

زنجیرهٔ بلوکی به عنوان یک پروتکل رمزنگاری ارزش‌گذاری تعریف شده‌است. این مبادله بر مبنای زنجیرهٔ بلوکی می‌تواند سریع تر، امن‌تر و ارزان‌تر از سیستم‌های سنتی تکمیل شود.

بلاکچین پایگاه داده توزیع شده و مبتنی بر اجماع است که به صورت مستمر فهرستی از رکوردها (رده‌ها) را که هرکدام به گزینه‌های قبلی فهرست ارجاع می‌دهند حفظ می‌کند و بدین وسیله در مقابله با تضعیف یا بازنگری غیرمجاز تقویت می‌شود.

اجماع چیست؟

منظور از اجماع این است که هر فعالیت اعم از تولید پول جدید و یا انتقال پول یا سند باید مورد تایید همه فعالان شبکه قرار بگیرد و این یعنی عدم امکان کلاهبرداری در شبکه بلاکچین.

در این فناوری با وجود کاربران متعددی که به‌طور هم‌زمان داده‌هایی را ثبت و اصلاح می‌کنند و ممکن است که آن داده‌ها با هم تداخل داشته باشند، شبکه قادر به حفظ یکپارچگی محتوای پایگاه داده است.

با توجه به ساختار داده‌ای رمزنگاری شده که بلاکچین دارا می‌باشد یکپارچگی بدون کنترل‌کنندهٔ مرکزی حفظ می‌شود.

در دفاتر کل توزیع شده مربوط به بیت کوین برای مرتب کردن تراکنش‌ها و ممانعت از تناقض یک مسئلهٔ ریاضی مطرح می‌شود که حل کردنش سخت است.

اما پس از حل مسئله تأیید درست بودن راه حل، آسان است که به این سازوکار، «اثبات کارکرد»(Proof of work) می‌گویند.

در روش زنجیرهٔ بلوکی بیت‌کوین کسی می‌تواند تراکنش‌های هر مرحله را مرتب کند که جواب این سؤال سخت را پیدا کرده باشد و هم‌زمان تغییراتی که قصد اعمال آن را دارد (بلوک جدید) با مراحل قبلی زنجیره تناقض نداشته باشد.

شیوهٔ کشف عدم تناقض به این صورت است که تراکنش‌های هر بلوک وارد تابع هش می‌شوند و پاسخ آن تابع هش را همه دارند.

اگر کسی که تراکنش‌ها را مرتب و اضافه می‌کند حتی یک تغییر جزئی در تراکنش‌های قبلی تأیید شده ایجاد کند جواب هش تراکنش‌ها تغییر می‌کند.

در این صورت بدون اینکه افراد نیاز باشد بدانند کدام بخش تغییر کرده می‌توانند با تغییر غیرمجاز مخالفت کنند.

شما می توانید به صورت لحظه ای اطلاعات بلاکچین بیت کوین را در سایت www.blockchain.com مشاهده بفرمایید.

برای اطلاع از شرایط دوره حضوری آموزش ارز دیجیتال در کرج
اینجا کلیک کن
اگر دوست داری اطلاعاتت در مورد ارز دیجیتال زیاد بشه
اینجا کلیک کن
برای اطلاع از شرایط دوره حضوری آموزش ارز دیجیتال در کرج
اینجا کلیک کن
اگر دوست داری اطلاعاتت در مورد ارز دیجیتال زیاد بشه
اینجا کلیک کن
تحلیل ارز دیجیتال بیت کوین
تحلیل رمز ارز دیجیتال اتریوم
تحلیل رمز ارز دیجیتال پولکادات
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها